news

Hello ICE nie odpoczywa podczas wakacji. Akcja „Bądź bezpieczny z Budim” wystartowała!

Właśnie dobiegł końca rok szkolny i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ze względu na pandemię większość z nas, jeszcze bardziej niż zwykle, czekała na zbliżające się lato. Hello ICE rusza ze specjalną, akcją promującą bezpieczne wakacje z Budim.

 

Wszyscy wiemy, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych. Chcemy, żeby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami. Jak postępować, żeby to osiągnąć? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek, pamiętać o kluczowych zasadach ruchu drogowego oraz poruszać temat bezpieczeństwa podczas codziennych rozmów ze swoimi dziećmi.

Bezpieczni nie tylko w drodze do szkoły


Wiedza i świadomość zagrożeń to narzędzia, z których odpowiedzialni rodzice korzystają bardzo sprawnie i przekazują je swoim pociechom już od najmłodszych lat.
- Podczas ubiegłorocznych wakacji aż 6,5 tysiąca osób zostało poszkodowanych w wypadkach drogowych - bilans był zatrważający. Przedstawiciele policji stale podkreślają, że podstawą jest systematyczna edukacja dzieci oraz dorosłych w zakresie bezpieczeństwa i to już nie tylko w ruchu drogowym, ale również w sieci – mówi Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w Budimex SA. – Takiej inicjatywy podjął się program Hello ICE, który już niebawem będzie obchodził 1. rocznicę swojego istnienia w tej formule.
I edycja programu pokazała, jak duża jest potrzeba edukacji w tym temacie oraz jak chętnie najmłodsze pokolenie uczestniczy w aktywnościach dotyczących bycia bezpiecznym.


II edycja programu Hello ICE Budimex dzieciom wystartowała w czasie pandemii, więc swoje działania edukacyjne realizowała w sieci. Organizowane z ekspertami konkursy i wyzwania dotyczące zasad bezpieczeństwa wśród najmłodszych oraz promujące przy tym aktywny tryb życia, cieszyły się dużym zainteresowaniem i angażowały rodziców do spędzania czasu z dziećmi. Do II edycji programu zgłosiło się już blisko 60 szkół i przedszkoli z całej Polski, a liczba oznaczonych niebezpiecznych punktów na interaktywnej mapie rośnie każdego dnia – aktualnie jest to już ponad 360 wskazanych miejsc. Interaktywna mapa niebezpiecznych miejsc jest filarem programu Hello ICE, jej zadaniem jest zlokalizowanie „czarnych punktów” w okolicy placówek szkolnych. Kolejnym krokiem będzie, wspólnie z władzami lokalnymi, wypracowanie rozwiązań, które pozwolą je wyeliminować. Niebezpieczne punkty oraz zgłoszenia placówek do programu przyjmowane są na stronie www.helloice.pl.


Trwałym śladem, jaki Hello ICE zostawi w ramach swoich tegorocznych działań, będą pasy 3d – przejścia dla pieszych namalowane innowacyjną trójwymiarową metodą, po której ujrzeniu, kierowca zbliżający się do przejścia bezwarunkowo zmniejsza prędkość.

Tygrys Budi zaprasza na konkurs


Aktualnie z okazji rozpoczęcia sezonu wakacyjnego na oficjalnej stronie Hello ICE na Facebooku rozpoczęła się akcja „Bądź bezpieczny z Budim”. Zadaniem rodzica jest nagranie krótkiego filmu, na którym dziecko prezentuje bezpieczne zachowanie w wybranej przez siebie sytuacji: podczas pobytu nad wodą czy w górach, spędzając czas w mieście lub korzystając z internetu. Wszystko po to, aby wspólnie stworzyć kodeks bezpiecznych zasad, do których warto będzie wracać z dziećmi, zarówno teraz w wakacje, jak i w nowym roku szkolnym na lekcjach wychowawczych. Akcja potrwa do 10 lipca i można do niej dołączyć tutaj. Na autorów najciekawszych filmów czekają nagrody: maskotki tygrysa Budiego, kredki, kolorowanki oraz karty kontaktu z opiekunem połączone z odblaskiem.
Program Hello ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej.

O programie

Firma Budimex stworzyła autorski Program Hello ICE, mający wyraźnie poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom.

 

Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych, najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny Hello ICE, adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Z Hello ICE odwiedzamy szkoły, w których organizujemy Dni Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz innych służb będą prowadzić zajęcia poświęcone właściwym zrachowaniom na drodze oraz kursy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wspólnie stworzymy również Białą Księgę Bezpieczeństwa, która pokaże, jak zachowywać się w szczególnie kłopotliwych miejscach oraz jak poprawić te najbardziej niebezpieczne.

Na stronie Hello ICE zamieściliśmy interaktywną mapę, na której zarówno nauczyciele razem ze swoimi klasami, jak i rodzice z dziećmi, mogą wskazywać miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dzięki takiej mapie, dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli szybko zidentyfikować dane miejsce i zachować w jego okolicach szczególną ostrożność. Dodatkowo po przeanalizowaniu wskazanych niebezpiecznych punktów, eksperci z Budimeksu przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią je samorządom lokalnym.

Program oferuje również zestaw scenariuszy lekcji, które są gotowe do pobrania przez nauczycieli. Materiały zostały przygotowane przez pedagogów i są dedykowane do pracy z uczniami na zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są zgodne z najwyższymi standardami i możliwe jest ich łatwe wprowadzenie, np. do Librusa.

 

 

Trwałym śladem, jaki zostawimy po sobie, będzie wiedza na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą przekażemy dzieciom i która, jak mamy nadzieję, zostanie w ich głowach na zawsze. Dodatkowo w okolicy odwiedzonych szkół namalujemy trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które właśnie dzięki efektowi 3D przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości.
Finałem programu Hello ICE będzie Miasteczko Bezpieczeństwa, którego gościem będzie ambasador programu – Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej, a przede wszystkim tata, który rozumie zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w drodze do i ze szkoły.

Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa jest istotna dla zakresu działań Ministerstw a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury oraz edukacji najmłodszych.

Zgłoś szkołę lub przedszkole do programu!

Aktualności

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych podbiły internet po tym, jak ich wymalowaniem pochwaliły się władze hinduskiego New Delhi oraz maleńkiej islandzkiej wioski Isafjördur. W obu przypadkach to nowatorskie rozwiązanie sprawiło, że kierowcy zdjęli nogę z gazu. Śladem prekursorów poszły kolejne kraje, w tym Polska, gdzie w ostatnich tygodniach za sprawą akcji Hello ICE powstały aż trzy takie „zebry”.

Jak wynika z oficjalnych policyjnych statystyk, w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Do większości wypadków doszło w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy w związku z coraz krótszym dniem piesi są zdecydowanie mniej widoczni na drodze. Dlatego od 2016 roku, wzorem Skandynawii, w całym kraju organizowany jest Dzień Odblasków.

W Bartoszycach powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych. Z początkiem września drużyna Budiego wyruszyła na północ Polski, gdzie dzięki zaangażowaniu jednej z mam oraz zaproszeniu przez władze miasta, zrealizowała kolejny z flagowych elementów programu edukacyjnego Hello ICE Budimex Dzieciom.

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny, a dzieci stęsknione za swoimi rówieśnikami po prawie półrocznej przerwie wracają do szkół i przedszkoli. Dla programu Hello ICE to czas na nowe zadania, szansa na spotkania z uczniami oraz przedszkolakami i przede wszystkim edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sezon rowerowy trwa! Przypominamy zatem, o czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę rowerową z rodziną, aby stała się fantastyczną przygodą dla wszystkich. Jak przygotować dziecko na bezpieczną podróż jednośladem, co ze sobą zabrać i jaką trasę wybrać?

Właśnie dobiegł końca rok szkolny i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ze względu na pandemię większość z nas, jeszcze bardziej niż zwykle, czekała na zbliżające się lato. Hello ICE rusza ze specjalną, akcją promującą bezpieczne wakacje z Budim.

 

Kontakt

Budimex SA
ul. Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa
tel.: 22 623 60 00
fax: 22 623 60 01

 

kontakt w sprawie
Programu Hello ICE:

Joanna Ciastek
e-mail: j.ciastek@arskom.pl